Gry planszowe w bibliotece

Bardzo się cieszymy, że po raz trzeci udało się nam pozyskać komiksy i gry planszowe dla czytelników naszej biblioteki od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Story House Egmont. 

W październiku i w listopadzie zorganizowaliśmy spotkania, na których królowały gry planszowe. Tym razem do udziału w zajęciach zaprosiliśmy seniorów ze Stowarzyszenia „Bądźmy Razem”, mieszkańców Dziennego Domu Pobytu w Lini oraz naszych bibliotecznych wolontariuszy. Do zabawy użyliśmy gry „Luxtorpeda”, którą pozyskaliśmy w ramach akcji „BOOM3! Na komiksy i gry planszowe”, ale również inne gry z naszych zasobów. 

Na wstępie naszych spotkań była krótka pogawędka na temat akcji oraz gier planszowych. Seniorzy bardzo chętnie wspominali w co grało się kiedyś. Wiadomo, karty były w każdym domu, grano też w kapsle i gry planszowe zrobione własnymi rękoma. Dziś wybór gier planszowych jest przeogromny. Mimo że technika próbuje wypchnąć planszówki z rynku to i tak pomysłów na ich świetność jest mnóstwo. 

W Dziennym Domu Pobytu ulubiona grą jest Bingo. Mieszkańcy zapisują wyniki na tablicy, a pod koniec miesiąca zliczają punkty. Osoba, która zdobyła największą ilość punktów spełnia swoje życzenie, a pozostali mieszkańcy je realizują, np. pieką ulubione ciasto. 

Najmłodsi, czyli nasi wolontariusze, najczęściej grają on-line, choć znaleźli czas i najważniejsze – mieli chęci przyjść i świetnie się bawić. Bardzo im się spodobało, dlatego postanowiliśmy wprowadzić do naszej biblioteki gry planszowe na stałe.

Granie w gry planszowe wspiera pracę mózgu w każdym wieku. Uczy logicznego myślenia i poszerza wyobraźnię. Zdrowa rywalizacja, relacje społeczne i nawiązywanie kontaktów są głównym celem naszych spotkań. Dodatkowym atutem był bardzo miłe spędzony czas. 

Dzięki tym zajęciom pokazaliśmy, że biblioteki nie trzeba kojarzyć jedynie z książkami.

Zobacz film